Circ și Gladiatori. În parcarea blocului (deci, se poate!)
Nicăieri nu-i ca acasă.
Notitele mele de la sedinta Administratiei blocului S6 din Constanta.
Avē Imperātor, moritūrī tē salūtant!
Notite de la Ședința Administrației Blocului S6, din 23 iunie 2026, intervalul 18.00 – 20.00, desfasurata sub egida „Taci! Acum mânânc eu un căcat!” (Administratoare, Bl. S6)
Sedinta inscenata a Administratiei BL. S6 s-a derulat la nivelul acestei declarații care face cât 1.000 de cuvinte (căci fapte, ioc!), făcută în parcarea blocului (la locul de ședință) de către respectabila Administratoare a blocului, fără alte briz-briz-uri și cu multe alte perplexități, susținută cu patos, dar fără rușine de către un grup singular (Sine Qua Non), dar extrem de gălăgios, ipocrit și complet neimplicat în treburile administrative ale blocului, cu o excepție notabilă: interesul propriu – singurul care contează – singurul care primează. Rușinică!
Sedința de Administrație a blocului S6, din data de 23 iunie 2026, ținută fără niciun fel de țintă sub egida „Taci! Acum mănânc eu un căcat!” (Administrator, Bl. S6) a fost uneltită pentru a pune la zid nonProprietarul care a îndrăznit în ultimii 3 ani să sprijine Președintele și mai ales Administratoarea Blocului cu orice aceasta nu a putut realiza sau măcar gândi -- de la adrese de email, la reparații, la renovări de scări, la verificări, la strangeri de oferte, la strangeri de adeziuni si suport pentru proiectele de renovare si intretinere a blocului si a locuitorilor sai, la reconsolidări ale clădirii orchestrate pe timpul și energia personală, fără vreun câștig sau pretenție, alta decât firescul respect de care unii nici nu au auzit, darămite să-l ofere! Acum 2 ani, la aceeași ședință, aceeași Administratoare înscăunată a blocului S6 a venit la aceeași sedință de Administrație, pregătită să i se mărească salariul de Administratoare, la propunerea aceluiași nonproprietar (ați fi gândit poate că susținătoarea ei din 23 iunie 2026 ar fi propus în 2024 recompensarea celei pe care o „susține” prin ordine – ei bine, nu!). Atunci, acest nonproprietar avea drepturi depline să propună o mărire de salariu pentru Administratoarea inscaunata, care să fie votată cu unanimitate (de către cei câțiva prezenți la a 2-a rundă a ședinței) și deplină încântare, care insa nu a durat prea mult, caci preturile au crescut, si pretentiile si mai si!
Doi ani mai târziu, același om care acum doi ani era bagat in fata pentru mariri de salarii, acum a fost pus la zid de către respectabila Administratoare si cativa acoliți, pe motivul că acesta nu este proprietar în bloc și nu are voie nici macar să ia parte la întâlnirile de Administrație (frica descăunării de la conducerea blocului e un drog destul de puternic!), darămite să facă ceva in numele Administratiei blocului! Iar ca să încununeze obrazul și așa gros, o vecină a propus ca „inculpatul” să primească pupici de la vecini pentru tot ceea ce a făcut în ultimii 3 ani, căci de respect, nici vorbă! De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere. Aleluia!
Florentin Rubleanu, acest nonproprietar Băgăreț (cum frumos a fost numit de către cei incapabili de a misca ceva), este unul dintre acei oameni rari, care în ultimii 3 ani au adus în mod voluntar și nedisimulat, un aport semnificativ la buna administrare a blocul S6, in ciuda opozitiei oferita constant de catre Administratoarea flască, suplinind toate minusurile și neajunsurile (care abundă!) ale actualei Administrații. Pe vremea comunismului, am fost trimisă de Liceu la câteva Ședințe de Partid la Muzeul Municipiului București – voi, cei din generația X și Boomeri, vă mai amintiți care era spiritul acestor intalniri? Ghilotina spirituala și Condamnari publice cu aruncat de „pietre” in cei care îndrăznesc sa faca ceva sau să sustina ca blocul are nevoie de oameni capabili la conducere, nu de incompetenti cu dublu-standard educati in Abusrdistan, indragostiti de scaune si micro-putere? Ala a fost spiritul Sedintei de Administratie din 23 iunie 2026. Onorabil, Mon Cher!
Si eu care inca il aud pe Horia Patapievici spunand (pe 6 dec. 2025, la Sala Radio din București): „Îndrăzniți!”. Probabil că acest domn traieste in alta lume decat cea a Administratiei Blocului S6 din Constanta – si ce bine că o face! Asta imi doresc si eu, oriunde as trai: o lume in care indraznim sa facem bine, in ciuda imposibilului. O lume in care cei care pot face lucruri sunt respectati. Speranta noastra este in cei care indraznesc si chiar fac lucruri, transforma imposibilul in posibil, nu in cei care tin cu ghearele tremurande de putere, ca sa suplineasca lipsa lor de putere si autoritate care se construiesc doar organic, doar prin realizari reale, nu prin cuvinte grele si unelteli.
In tot acest spectacol roman cu Lei si Gladiatori, au existat multi oameni care au luat pozitie – pe acestia ii felicit, banuiesc ca asa se simt demni si onorabili, si bine fac, caci altfel cum pot dormi linistiti in blocul in care locuiesc? – si multi altii care au ales sa pastreze tacerea, nesustinand ipocrizia si falsa autoritate, dar nici luand partea actiunii -- pe acestia ii inteleg (frica e dusmanul nostru cel mai mare!) si ii invit sa aleaga in ce cos isi pun votul cand vine momentul schimbarii incapabilei Administratii cu una noua, responsabila si asumata, care are un singur standard: cel de actiune onorabila.
Cateva lucruri esentiale pe care le-am vazut de-a lungul timpului in acest bloc, chiar daca nu din statutul de proprietar, ci de locatar adeseori prezent si pe alocuri implicat in a suplini neajunsurile și neputinta Administratiei prezente, in proiectele care cu greu au vazut lumina zilei, in ciuda letargiei Administratiei:
- Presedintele blocului s-a implicat intotdeauna in a face lucruri (felicitari, Domnule Pavel Zdrentu si multumiri pentru asta!), fara a avea sprijinul real sau recunoasterea necesara, motiv pentru care timpul si energia au trecut – singurul lucru care poate conteaza este multumirea personala pentru ceea ce a facut posibil si faptul ca predarea stafetei se poate face catre urmatoarea generatie care sa preia greutatile cu care un bloc vechi vine la pachet. Respect pentru oamenii care au facut in mod real ceva pentru comunitatea in care locuiesc, fara a pretinde salarii, mariri de salarii si recompense sau ridicari in slavi! E adevarat ca implicarea e bine sa fie recompensata, insa recompensele sunt si ele de diverse feluri, nu doar materiale.
- Administratia blocului, respectiv Administratora, este depasita si din punct de vedere tehnologic, si din punct de vedere al mentalitatii, si din punct de vedere fizic, si din punct de vedere uman si trebuie schimbata cu o Administratie noua, care poate veni cu planuri reale de viitor pentru oamenii din Blocul S6 si cu raspunsuri la nevoile lor reale, indiferent de statutul lor de proprietari, locatari, chiriasi sau pisici-aflate-in-trecere. A administra = a face = actiune. Respectul se ofera si se pierde. Nu se castiga si nu se mentine, prin uneltiri si lupte de putere + barfologie.
- Acest bloc are nevoie de un management real, care sa faca impreuna cu locuitorii sai (indiferent de statut sau culoare) un plan de viitor, in care sa se propuna proiecte anuale, surse de finantare reale, sa se stranga legal fonduri pentru aceste proiecte din timp, sa se desemneze Manageri de Proiect dupa Competențe, sa se implice voluntar oamenii din comunitate si sa se creeze o atmosfera de actiune, colaborare si bunastare, nu una de dublu-standard, ipocrizie, si falsa modestie și scandal-tip-bâlci.
Dragi Proprietari si Locatari + Pisici-pasagere, daca va doriti o conducere ca afara (unde merg cainii cu covrigii in coada, sâc!), propuneti, sprijiniti si votati schimbarea pe 30 iunie 2026. Avem nevoie de o noua Administratie care are energia si viziunea necesara conducerii unui bloc aflat in secolul XXI, in care locuiesc 80 familii si mult mai multe suflete. Avem nevoie sa respiram un aer de putinta, bunastare si colaborare in interiorul acestei mici comunitati.
Ieri am asistat la un Circ ca pe vremea Romanilor – a lipsit doar vinul!
Ave Caesar!
Pe 30 iunie, 2026, propuneti si votati SCHIMBAREA Administrației
pentru ca blocul S6 sa aiba parte in viitor de o atmosferă
de colaborare, bunastare si putință.
Lorena Manolică,
o non-pro-prie-tara partial implica în Administrarea blocului.


